"Upozorňujem vás, moje dieťa je Satan."

Autor: Nikola Novotová | 17.11.2014 o 18:07 | (upravené 17.12.2014 o 16:18) Karma článku: 4,08 | Prečítané:  627x

Takto výstižne mi do telefónu opísala mamička svoje dieťa, ktoré k nám chcela prihlásiť na pár dní do škôlky. Ubezpečila ma, že jej dieťa nevie zostať na jednom mieste ani sekundu, že je hlučné a robí neustále zle.

So zatajeným dychom som sa snažila zostať pri zemi a s milým tónom v hlase som ju ubezpečila, že sa na neho aj tak veľmi tešíme. Viete, neberte to zle, stáva sa nám to často. Dnešné mamičky sa až nadpriemerne starajú o svoje deti, ľubia ich, len zabúdajú na hlavnú podstatu:,,Je jedno, akým najmodernejším štýlom vychovávame naše deti, pretože NAŠE DETI NÁS ZRKADLIA." K tomu sa ešte vyjadrím, predtým sa však vrátim k nášmu S.. Slniečku :).

Na druhý deň prišli. Pekne upravená mamička s tichým chlapcom v rýchlosti odovzdala svoje dieťa a utekala do práce. Dieťa ticho sedelo na lavičke. Pozrela som na neho láskavým pohľadom, usmiala som sa a očakávala som, podľa slov mamičky, že nastane pravdepodobne výbuch, nespolupráca, plač, vzdor, jednoducho čokoľvek negatívne. Ale chlapček sa na mňa usmial, podal mi ruku a zvedavo vkročil do škôlky. A ako dopadol náš deň? Celý čas bol chlapec usmievavý, spolupracoval a hral sa na jednom mieste viac ako sekundu :). Keď však prišla mamička poobede pre dieťa, chlapec bol ako vymenený, začal okamžite plakať, bol rozzúrený a nevmestil sa do kože. 

Táto situácia sa mi za moju prax stala už niekoľkokrát a dávam si otázku:,,Čo nám chce dieťa povedať?" To nie je o tom, že sa máme sústrediť iba na výchovu detí, pretože tu by mala nastať spolupráca s rodičmi. Naše deti nás zrkadlia, vedia čo prežívame vo vnútri, ako sa cítime a či sme spokojní. Nezvaľujme naše nevyriešené problémy na deti.  Koľkokrát sa mi stalo, že som len tak sedela smutná na stoličke a prišlo ku mne dieťa, objalo ma, alebo ma pohladkalo. Deti to jednoducho vycítia.

Ako učitelia, by sme sa mali viac rozprávať s rodičmi. Nájsť si čas aspoň na minútu. Spýtať sa ako sa cítia, čo prežívajú, dať im pocítiť, že sme tu pre nich. Predídeme tak situáciam, ako zúrivé záchvaty hnevu a plaču detí len tak pre nič za nič. To všetko nás pedagógov vysiluje, vyčerpáva a aj zraňuje. Môžem povedať, že ak nastane vzájomná spolupráca rodičov, ktorí začnú riešiť svoje dlho odkladané záležitosti, tak zmeny správania detí nastávajú okamžite.

A rodičia u nás? Tí sú priam užasní, vedomí, otvorení spolupracovať a máme s nimi veľmi pekné vzťahy. ĎAKUJEME RODIČIA... VAŠE DETI

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet dlžníka aj bez exekútora, bezvýsledne exekúcie sa musia zastaviť.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?